film izle

Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018

«ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ!»

Στον κήπο του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη – Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Διογένους 1, Πλάκα

ΘΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΑΛΙΕΣ των ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΚΕΜΦΑ

1η ημέρα Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018

Αναλυτικό πρόγραμμα:

ΣΑΝΤΟΥΡΙ (καθηγητής: Παναγιώτης Βέργος)
Χαρταετοί (Μ. Θεοδωράκης) – Μ’ έχουν τρελό τα χάδια σου (Μ. Ασία)
Γιώργος Κωστόπουλος, Εύη Χερουβείμ
Συμμετέχει: Παναγιώτης Βέργος (σαντούρι)

ΟΥΤΙ (καθηγητής: Στέλιος Βαρβέρης)
Θεόδωρος Καρδάρας: Έρι πάλι (Δωδεκάνησα) – Uşsak saz semai (Salih Dede) – Uşsak sirto (Necip Gülses)
Συμμετέχουν: Στέλιος Βαρβέρης (πολίτικη λύρα), Στέφανος Αγιόπουλος (κρουστά)

ΟΥΤΙ (καθηγητής: Κώστας Τσαρούχης)
Μαρία Τσιώλη: El galαna y ela mar (Σεφαραδίτικο)
Απάνω στην τριανταφυλλιά (Μακεδονία) – Ράικος (Μακεδονία)
Συμμετέχουν: Κώστας Τσαρούχης (ούτι), Ιώ Φιλιππίδη (μπεντίρ), Ελένη Χατζηβασιλείου (φωνή)

ΛΥΡΑ ΚΡΗΤΗΣ (καθηγητής: Αστρινός Ζαχαριουδάκης)
Αντώνης Δαράκης: Συρτός & Σούστα (Κρήτη)
Συμμετέχουν: Ανδρέας Δαράκης (λαούτο), Αστρινός Ζαχαριουδάκης (τραγούδι)

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ατομικό) – ΚΡΗΤΙΚΟ ΛΑΓΟΥΤΟ & ΜΠΟΥΛΓΑΡΙ
(καθηγητές: Ειρήνη Δερέμπεη – Κάρολος Κουκλάκης)
1. Ζωή Αλυσσανδράκη (τραγούδι): Άτταρης (Αλάτσατα, Ερυθραία Μ. Ασίας)
2. Μαρίλη Καρρά (τραγούδι): Μήλο μου και μανταρίνι (Μ. Ασία)
3. Ειρήνη Κρέτση (τραγούδι): Από τα γλυκά σου μάτια (Ρεΐζντερε Μ. Ασίας)
4. Σοφία Καντζέλη (τραγούδι): Καραμπουρνιώτικο – Βαριά βαρούν οι μακαβιές (Κωνσταντινούπολη)
Συμμετέχουν: Ειρήνη Δερέμπεη (πολίτικο λαούτο), Γιώργος Κώτσικας (βιολί), Μάρω Παναγή (μπεντίρ)
5. Χρήστος Περάκης (λαούτο): Συρτός της θάλασσας (Γ. Κουτσουρέλης)
6. Μάρω Παναγή (τραγούδι): Μάνα λούγιε με (Κρήτη)
Συμμετέχουν: Ειρήνη Δερέμπεη (πολίτικο λαούτο), Κάρολος Κουκλάκης (μπουλγαρί)
7. Μάρω Γιαννακάκη (λαούτο): ‘Συ μ’ έμαθες πώς αγαπούν (Αθ. Σκορδαλός)
Συμμετέχουν: Σοφία Καντζέλη (τραγούδι), Μάρω Παναγή (μπεντίρ)
8. Έφη Κατσαφάρου (τραγούδι): Όσο σιμώνει ο καιρός (Κρήτη)
Συμμετέχουν: Γιάννης Βασιλάκης (λαούτο), Άκης Δημητρακόπουλος (μπουλγαρί),
Γιώργος Ευαγγέλου (μπουλγαρί), Μάρω Παναγή (μπεντίρ), Κάρολος Κουκλάκης (μπουλγαρί),
Νίκος Σαβιδάκης (μπουλγαρί)
9. Πονεμένη καρδιά (Στ. Φουσταλιέρης)
Αναγυρίζω το στενό (Ν. Ξυλούρης) – Ρεθεμιανέ μου κατιφέ – καράβια (Κ. Μουντάκης)
Γιάννης Βασιλάκης (λαούτο), Άκης Δημητρακόπουλος (μπουλγαρί),
Νίκος Σαβιδάκης (μπουλγαρί – τραγούδι)
Συμμετέχουν: Ειρήνη Δερέμπεη (θιαμπόλι), Γιώργος Ευαγγέλου (μπουλγαρί),
Κάρολος Κουκλάκης (μπουλγαρί), Μάρω Παναγή (μπεντίρ),

ΚΡΟΥΣΤΑ: γ΄ τμήμα, τουμπελέκι & μπεντίρ
(καθηγητής: Στέφανος Αγιόπουλος)
1. Yakamoz (σύνθεση του Γεράσιμου Παπαδόπουλου σε 10/8 απόδοση σε ρυθμό curcuna και semai)
2. Kürdili hicazkar saz semaisi, (ρυθμός 10/8)
Κατερίνα Κουρέα, Ειρήνη Κρέτση, Άννα Λακιώτη, Κατερίνα Λερχ-Καλαβρυτινού, Λίνα Ντεμίρη
Συμμετέχουν: Στέφανος Αγιόπουλος (κρουστά), Στέλιος Βαρβέρης (ούτι), Γεράσιμος Παπαδόπουλος (ούτι – τραγούδι), Κώστας Τσαρούχης (κοντραμπάσο), Ευαγγελία Χαλδαιάκη (τραγούδι)

ΚΡΟΥΣΤΑ: α΄ & β΄ τμήμα, τουμπελέκι
(καθηγητής: Στέφανος Αγιόπουλος)
Αρχοντογιός παντρεύεται (Προποντίδα, ρυθμός 7σημος)
Μαθητές τουμπελέκι: Γιώργος Ανδρονικίδης, Κωνσταντίνος Αργυρόπουλος,
Νίκη Αφεντουλίδη, Γιώργος Ζέριγγας, Σοφία Καντζέλη, Εύα Σιάνου, Δέσποινα Φατούση,
Γρηγόρης Φιλίδης, Γιολάντα Φωτάκη
Μαθητές μπεντίρ: Χριστίνα Ζευκιλή, Μαριάννα Πριμηκυρίου, Ιωάννα Φραγκιαδάκη
Συμμετέχουν: Στέφανος Αγιόπουλος (κρουστά), Δημήτρης Σπηλιόπουλος (κλαρίνο),
Παναγιώτης Χελιώτης (λαούτο), Χορωδία ΚΕΜΦΑ

ΚΡΟΥΣΤΑ: β΄ τμήμα, μπεντίρ
(καθηγητής: Στέφανος Αγιόπουλος)
Δημητρούλα (Μικρά Ασία, ρυθμός 9σημος)
Μαρία Αντωνάκη, Χριστίνα Ζευκιλή, Βίκυ Κοτρίκλα, Μάρω Παναγή,
Μαριάννα Πριμηκυρίου, Ιωάννα Φραγκιαδάκη
Συμμετέχουν: Στέφανος Αγιόπουλος (κρουστά), Γεράσιμος Παπαδόπουλος (ούτι), χορωδία ΚΕΜΦΑ

ΚΡΟΥΣΤΑ: δ΄ τμήμα, μπεντίρ & ρεκ
(καθηγητής: Στέφανος Αγιόπουλος)
Μην ορκίζεσαι βρε ψεύτρα (Μικρά Ασία, ρυθμός düyek)
Ήρα Αλμπανούδη, Γιάννης Ανθούλης, Πηνελόπη Εφεντάκη, Παντελής Καλαβρυτινός,
Μαρία Καλοειδά, Ιωάννα Μυλωνά, Πρόδρομος Σφακιανάκης, Αργυρώ Σχιζογιάννη,
Ελένη Τουμπανάκη, Ιώ Φιλιππίδη
Συμμετέχουν: Στέφανος Αγιόπουλος (κρουστά), Γεράσιμος Παπαδόπουλος (ούτι),
Κώστας Τσαρούχης (κοντραμπάσο), Μαρία Τσιώλη (ούτι), Ευαγγελία Χαλδαιάκη (τραγούδι)

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΣΥΝΟΛΟ & ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΕΜΦΑ
(καθηγήτρια: Ευαγγελία Χαλδαιάκη)
Ανατολικό Αιγαίο (G. Baktagir) – Καναρίνι μου γλυκό (Μ. Ασία)
Çeçen kızı (Μ. Ασία) – Σε καινούργια βάρκα μπήκα (Μ. Ασία)
Μαρίνα Γκότση (μαντολίνο), Ανδρέας Δαράκης (λαούτο), Αντώνης Δαράκης (κρητική λύρα),
Άκης Δημητρακόπουλος (μπουλγαρί), Μαρία Τσιώλη (ούτι),
Ιώ Φιλιππίδη (μπεντίρ – ρεκ – τουμπελέκι), Εύη Χερουβείμ (σαντούρι)
Χορωδία: Μαρία Αντωνάκη, Φανή Βλάχου, Δέσποινα Δεμερτζή, Ελευθερία Κλάγκου, Βίκυ Κοτρίκλα, Κατερίνα Κωστάκη, Μαργαρίτα Νικολοπούλου, Marie Pascale Oppliger, Μαριάννα Πριμηκυρίου, Σοφία Πρόκου, Αθηνά Ψυλλιά & Ευαγγελία Χαλδαιάκη

ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ
(επιμέλεια: Παναγιώτης Βέργος)
Βουλγάρα – Παλιός καρσιλαμάς – Τα ξύλα – Αμυγδαλάκι – Μπάλος – Ήθελα να ‘χα δυο καρδιές
Μπαρμπούνι μου θαλασσινό – Αϊσέ – Καραβάκι του Αιγαίου – Μαζεμένος
Γιάννης Ανθούλης (κρουστά), Παναγιώτης Βέργος (σαντούρι), Γιώργος Ευαγγέλου (πολίτικο λαούτο), Μαρία Κικκιδά (τραγούδι), Βούλα Λαζάρου (τραγούδι), Μαριάννα Πριμηκυρίου (τραγούδι),
Κορίνα Στειακάκη (τραγούδι), Παναγιώτης Χελιώτης (λαούτο)

Η 1η ημέρα Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018
στο facebook

Εκδήλωση
https://www.facebook.com/events/248111535771643/

Φωτογραφίες
https://www.facebook.com/kemanogianakis/posts/863923587131259

Video

ΘΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ των ΜΑΘΗΤΩΝ του ΚΕΜΦΑ1η ημέρα Δευτέρα 25 ΙουνίουΜουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη – Κέντρο ΕθνομουσικολογίαςΛΥΡΑ ΚΡΗΤΗΣ (καθηγητής: Αστρινός Ζαχαριουδάκης)Αντώνης Δαράκης: Συρτός & Σούστα (Κρήτη)Συμμετέχουν: Ανδρέας Δαράκης (λαούτο), Αστρινός Ζαχαριουδάκης (τραγούδι)

Gepostet von Κέντρο Ελληνικής Μουσικής "Φοίβος Ανωγειανάκης" am Montag, 25. Juni 2018

ΘΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ των ΜΑΘΗΤΩΝ του ΚΕΜΦΑ1η ημέρα Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη – Κέντρο ΕθνομουσικολογίαςΟΥΤΙ (καθηγητής: Κώστας Τσαρούχης)Μαρία Τσιώλη: El galαna y ela mar (Σεφαραδίτικο)Απάνω στην τριανταφυλλιά (Μακεδονία) – Ράικος (Μακεδονία) Συμμετέχουν: Κώστας Τσαρούχης (ούτι), Ιώ Φιλιππίδη (μπεντίρ), Ελένη Χατζηβασιλείου (φωνή)

Gepostet von Κέντρο Ελληνικής Μουσικής "Φοίβος Ανωγειανάκης" am Montag, 25. Juni 2018

Δημητρούλα (Μικρά Ασία, ρυθμός 9σημος)

ΘΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ των ΜΑΘΗΤΩΝ του ΚΕΜΦΑ1η ημέρα, Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη – Κέντρο ΕθνομουσικολογίαςΚΡΟΥΣΤΑ: β΄ τμήμα, μπεντίρ (καθηγητής: Στέφανος Αγιόπουλος)Δημητρούλα (Μικρά Ασία, ρυθμός 9σημος)Μαρία Αντωνάκη, Χριστίνα Ζευκιλή, Βίκυ Κοτρίκλα, Μάρω Παναγή, Μαριάννα Πριμηκυρίου, Ιωάννα ΦραγκιαδάκηΣυμμετέχουν: Στέφανος Αγιόπουλος (κρουστά), Γεράσιμος Παπαδόπουλος (ούτι), χορωδία ΚΕΜΦΑ

Gepostet von Κέντρο Ελληνικής Μουσικής "Φοίβος Ανωγειανάκης" am Dienstag, 26. Juni 2018